Cena opali 20zł/g. Strona włączona jest w trybie katalogu.

SREBRNA BIŻUTERIA

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Badania archeologicznie niezbicie pokazują, że różnego rodzaju ozdoby i biżuteria zawsze związane były z człowiekiem. Niejednokrotnie wskazywały na pozycję społeczną noszącej je osoby. Ale jak zaczęła się zawrotna kariera tak kochanej przez wielu srebrnej biżuterii?

Św. Eligiusz – patron złotników – w warsztacie.

Badacze dowodzą, że ok. 4000 lat p.n.e. mieszkańcy dzisiejszej Turcji zaczęli wydobywać srebro. Kruszec ten wykorzystywano już w Mezopotamii jako rodzaj waluty, chociaż nie w formie monet, ale jako różnego rodzaje pierścienie. Jednak nie tylko. Ze srebra wyrabiano już wtedy naczynia, figurki i właśnie biżuterię.

Dopiero jednak Egipcjanie oszaleli na punkcie srebrnej biżuterii. O ile złoto mogli wydobywać u siebie, to srebro byli zmuszeni importować. Doszło nawet do tego, że w Egipcie srebro było warte więcej niż złoto, a srebrne ozdoby mogły nosić tylko najważniejsze osoby w państwie. Wartość srebra spadła dopiero ok. 1600 roku p.n.e. i wtedy złoto wróciło na piedestał.

 

Później potentatami w srebrnej biżuterii stali się starożytni Grecy. Kupcy docierali ze srebrnymi ozdobami w każdy zakątek starożytnego świata. Rzymianie stawiali raczej na złoto i dopiero w późniejszych wiekach nastąpił renesans popularności srebrnej biżuterii.